SABİM DERHAL KAPATILMALIDIR!

Alo 184 SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) 15 yılda 25 milyon başvuru almış! Sağlık hizmetlerinde verimlilik, şeffaflık, aksaklıklara anında müdahale amacıyla kurulan sabim sağlıkçıların sırtında sopaya nasıl dönüştü?

Düşünmeliyiz önce! Nasıl bir sağlık sistemi içinde yaşıyoruz?

Hemen birkaç örnek sıralayalım:

*Hastanelerin para kazanmaya endekslendiği

*Sağlık için her şeyin (!!! beş yıldızlı hastaneler, geniş odalar, muhteşem cihazlar) hazır olduğu, ancak ödemelerin ve iş yoğunluğunun yok sayıldığı reklamlar

*Sağlıkçıların, özellikle hekimlerin değersizleştirildiği bir dil

*Kışkırtılmış sağlık talebi

*Yazılı-görsel medyada gün boyu süren bilim dışı sağlık önerileri

*Hasta haklarının boy boy her yere asıldığı, ancak sorumluluklarının hatırlatılmadığı…

Elbette liste uzun. Hasta memnuniyeti üzerinden hizmet sunan bu popülist yaklaşımlar sonucunda;

*Hastalığı konusunda iddialı yorum yapan

*İsteyeceği tahlilleri sıralayan

*Reçetesini belirleyen

*Kendisini önceleyen

*Aile taleplerinin karşılanmasını bekleyen kuralsız bir kitle yaratılmıştır.

Bu şartlarda SABİM ne işe yarar?

SABİM; MOBBİNG ve ŞİDDET üretir. Nitekim gelen şikayetler söylediklerimizin kanıtıdır. Sabim şikayetleriyle hizmete ara verip, soruşturmalara ayırdığımız zamandan ve yitirdiğimiz çalışma şevkinden bahsetmeyeceğiz bile. Durum vahim bir noktadadır; isteği karşılanmayan hastalar SABİM hattını arayarak ”Dr …. ‘yi öldüreceğim” ya da ”ben onun kafasına silah dayardım da” gibi sesli mesajlar bırakacak kadar pervasızlaşmışlardır. Bu şuç ve çirkinlik karşısında yetkililer önlem almak, adım atmak, çözüm sunmak yerine doktora “tedbirinizi alın” demeyi seçmişlerdir.

Sağlık politikalarını belirleyenler, sağlık hizmetlerine yön çizenler, beş dakikada bir hasta bakılmasını  kural haline getirenler çalıştığımız ortamı cendereye çevirip bizi tehlikelerle baş başa bırakamazlar, bizi uzaktan seyredemezler. Yöneticilerin böyle bir lüksü olamaz!

Sağlık hizmetlerinde şiddete ivme katan SABİM HATTI DERHAL KAPATILMALIDIR!

Yoğun iş yükü arasında SABİM şikayetleri ile canından bezdirilen sevgili meslektaşımız Melike Erdem’i* sevgi ve özlemle anıyoruz, UNUTMADIK!

*Dr. Melike Erdem, İstanbul (Samatya) Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp asistanı Dr. Melike Erdem 30 Kasım 2012 günü, Sağlık Bakanlığı’nın Alo 184 SABİM hattına yapılan anlamsız ve gereksiz bir şikâyet nedeniyle ifadesi alındıktan sonra çalıştığı hastanenin altıncı katından atlayarak intihar etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*